Fotografas vestuvėms
Yra vienas didelis kausimas, kurį dauguma jaunųjų paleidžia iš akių, manydami, kad jei fotografui yra mokami dideli pinigai, vadinasi, viskas bus gerai. Nebus, mielieji, be Jūsų - jaunųjų, nebus.
Fotografo pasirinkimas.
А) Jūs atliekate didelį darbą ieškodami internete ar apklausdami pažįstamus. Svarbiausia atminti: tai, kas patiko kažkam, dar nereiškia, kad patiks Jums. Todėl žiūrėkite fotografo vestuvinių nuotraukų galeriją (tinkle ar susitikę gyvai), tačiau atkreipkite dėmesį į tai, kad: į darbų pavyzdžius dažniausiai būna įtrauktos 2-5 nuotraukos iš vienų vestuvių, 2-5 iš kitų ir t. t. Bet net labiausiai nevykusiam kreivarankiui nors pora padorių nuotraukų iš 10 valandų darbo ir 1500 vienetų vis tiek pavyks (skaitmeninės technologijos tuo pasirūpins, o jau kompiuterinis apdorojimas apskritai kuria stebuklus). Todėl labai svarbu paprašyti į susitikimą atsinešti kaip pavyzdį visas nors vienerių vestuvių nuotraukas.
B) Labai rekomenduotume iš anksto bent preliminariai numatyti, kur Jūs švęsite vestuves (kur norėtumėte) ir kokias nuotraukas Jūs norėtumėte gauti. Ir pasižiūrėti - ar darė panašias nuotraukas fotografas, ar ne (galbūt visos jo nuotraukos iš pažangių technologijų vestuvių, nespalvotos, ant sugriuvusių fabrikų, o Jūs puotai išsinuojote paauksuotus rūmus). Ir, žinoma, jei peržiūrėję galybę informacijos pastebėsite kelis skirtingų fotografų kadrus, kurie Jums labai patiko, išsisaugokite, atsiminkite, užsirašykite idėjas, kad paskui aptartumėte jas su savo fotografu.
C) Klausimai, kuriuos verta aptarti su fotografu paskambinus (o jau tuo labiau ypač detaliai - susitikus):
- jo (meistro) paslaugų kaina - kiek tai sudaro nuotraukų ir kiek jo laiko valandų;
- kokį fotoaparatą jis naudoja - jei Jūs apie tai suprantate; jei ne - paklauskite pažįstamų, svarbiausia, kad tai būtų ne „muilinė";
- kaip jis dirba (pavyzdžiui, atvažiuoja nuotakos pasiruošimo pabaigoje ir fotografuoja „buduarą", t. y. nuotakos pasiruošimo. Paskui jis išeina fotografuoti jaunikio, išpirkos, na ir toliau kartu su Jumis visą dieną ir išeina atnešus tortą. Beje, fotografas gali „pradėti" ir nuo jaunikio, o nuotaką „buduare" nufotografuoti gali ir draugė - su ja ir lengviau, ir laisviau, o be to, ir tie kadrai ne publikavimui, o moteriškai sielai. O gal fotografas tiesiog atvažiuos į santuokų rūmus. Apskritai, Jums jau reikia griežtai įsivaizduoti, nuo kurio momento norite šalia matyti žmogų su objektyvu).
Svarbu suprasti, kad padaryti gražias vestuvines nuotraukas per 10 minučių, per kurias nuotaka su jaunikiu žvaliai valgo sumuštinius ir užgeria šampanu - NIEKAS negalės. Tai - pirmiausia jaunųjų darbas. T. y. reikia aptarti, kur ir kuriam laikui Jūs būtinai atsiskirsite su fotografu ir visiškai jam atsiduosite, kad būtų sukurti amžini meno kūriniai. Fotografas padarys viską, kad maksimaliai palengvintų Jums darbą, bet ir be Jūsų pastangų nieko nepavyks. Na, o fotografijos montažo šedevras, kur jaunikio rankoje butelį pakeičia puokštė, sumuštinį nuotakos rankose „pridengia" nėriniuota skarelė, suoliuką keičia į šveicarišką pilį - kainuoja labai daug ir padaromas sunkiai:
- ką Jūs turėsite pabaigoje (kiek nuotraukų jis Jums pateiks (atsakymas VISAS - netinka. Vienetais. Normalus vestuvių dienos fotografavimo skaičius - ne mažiau kaip 700-800 vnt., nes daugelį atsakingiausių kadrų jis bet kokiu atveju dubliuos);
- kaip jis Jums atiduos nuotraukas? (CD, DVD ir kt.);
- būtinai pasitikslinkite - ar fotografijos bus apdorotos? Kiek vienetų? (Visoms, pavyzdžiui, gali padaryti automatinį koregavimą, o 10-15 geriausių vienetų meniškai apdoroti arba tiesiog 10-15 meniškai apdoroti, o likusias - atskirai už Jūsų pinigus arba pasigražinsite patys). Svarbiausia, kad paskui nesusierzintumėte, kad žinotumėte, ką Jūs gausite, nes tai gali turėti tiesioginės įtakos vestuvių fotografo paslaugų kainai.
Taigi Jūs išsirinkote fotografą (galbūt jau ir rengiatės mokėti pinigus).
Kai kurie fotografai patys pasiūlo, su kai kuriais galima susitarti (kartais už simbolinę priemoką, kartais nemokamai) atlikti bandomąjį fotografavimą per susitikimą. Tai labai naudinga - visų pirma Jūs iš karto pagal nuotraukas pamatysite, kaip mėgsta fotografuoti fotografas (įpročių turi kiekvienas), patinka Jums fotografavimo stilius ar ne (realiai, o ne tas, kuris jo nuotraukų aplanke). Pavyzdžiui, daugelis turi nesuprantamą potraukį nuotraukoms „iš apačios", pritūpiant. Tokiu būdų net pati liekniausia nuotaka įgyja antrą ir trečią pasmakrę (dažnai). Ir, kas labai svarbu, Jūs susipažinsite su juo kaip su žmogumi, nes, neduok Dieve, per vestuves paaiškės, kad jis Jums „netinka", nes Jus erzina, ir tai labai apsunkins Jums dieną ir sugadins nuotaiką.
Kai Jūs gausite tas pirmąsias nuotraukas, pažiūrėkite, kas Jums patinka, kas nepatinka (tai svarbiausia). Ir dar - svarbiausia nepanikuoti. Labai naudinga arba prieš fotografavimą, arba kai aptarsite rezultatus - parodyti fotografams tas Jūsų senas nuotraukas, kurios Jums labai patinka, gal tai Jūsų galvos pasukimas, gal dar kas nors, kad žmogus suprastų, ko Jūs iš jo norite. Aptarkite, kuriais atvejais būtina daryti nuotraukas (pavyzdžiui, šeimines, atskirai su mama, tėčiu, sese, broliu, draugėmis, vyriškiais ir t. t.). Fotografų frazėms „aš - fotografas, aš meistras, aš svarbiausias vestuvėse" užkirskite kelią iš karto. Jis meistras, ir tegul dirba kokybiškai, o vestuvės - Jūsų, ir svarbiausi esate Jūs.
Mažas „siurprizas", kuris gali Jūsų laukti - Jūsų antroji pusė nemoka ir nemėgsta fotografuotis. Nuotraukos per draugiškas išgertuves ir vestuvių nuotraukos - tai didelis skirtumas. Šioje vietoje „išankstinė fotosesija" apskritai didelė pagalbininkė. Bus matyti viskas ir iš karto.
Ir dar labai svarbus momentas, valgydinti fotografą ar ne. Fotografai - gyvi žmonės, dažnai jie keliasi taip pat anksti, kaip ir nuotaka, ir visą dieną bėgioja, šokinėja, fotografuoja. Jėgų išnaudojama daug, todėl numatykite šį momentą. Gerai būtų restorane padaryti atskirą staliuką, kur jis, vaizdo operatorius ir vedėjas galėtų prisėsti ir užkąsti. Nors daugumoje įstaigų juos ir taip maitina, lyg „atideda nuo bendro stalo iš anksto". Labai įmantrių patiekalų nereikia, jiems reikia turėti galimybę greitai pašokti ir fotografuoti, bet lengvi užkandžiai, pjausniai, salotos, sumuštiniai - kaip tik tiks. Galima ir iš ryto truputį pamaitinti ir pasiūlyti kavos, arbatos. Jei alkanas žmogus lakstys ieškodamas maisto - tai tikrai nedidins jo darbo kokybės ir nesaugos nervų.
Labai naudinga iš anksto supažindinti fotografą, operatorių ir kitus „darbininkus" su bendru vestuvių renginio scenarijumi, kad jie iš anksto žinotų, kada jie turės galimybę užkąsti, o kada reikės fotografuoti be pertraukos.
Štai, ko gero, visi pagrindiniai momentai, susiję su fotografu.
Griežtai draudžiama šiame portale esančią informaciją kopijuoti ir panaudoti kituose tinklapiuose ar spaudiniuose be rašytinio administratoriaus sutikimo.